Pražské
Zelenenoviny.cz

Zelená střecha v Dejvicích

9.4.2021 | VLS s.p.

Zelené střechy jsou ekologickým i ekonomickým řešením pro každý dům. Ve velkých městech zažíváme čím dál tím více tropických dnů a nocí, a to díky husté zástavbě, zalidnění a menšímu podílu zeleně.. Teplotní rozdíl může ve srovnání s příměstskými a venkovskými oblastmi dosáhnout až 10 °C. Stavitelé a projektanti domů proto stále častěji využívají klimatizačního efektu zelených střech. jednu takovou má nově i budova státního podniku Vojenských lesů a statků. 


Střecha ředitelství státního podniku Vojenské lesy a statky v pražských Dejvicích by se měla v dohledné době „zazelenat.“ Vojenské lesy a statky připravily projekt, jenž plochou střechu hlavní budovy v pražských Dejvicích pokryje vegetací, která přispěje mimo jiné ke zlepšení životního prostředí v lokalitě.

„Od vegetační střechy si slibujeme, že lépe zadrží a omezí odtok srážkové vody, zlepší mikroklima lokality a sníží prašnost. Zároveň bude plnit estetickou funkci a v rámci stavby dojde k rekonstrukci střešního pláště budovy. Na místo stávající šedé povlakové krytiny bude konstrukci tvořit zelená střecha schovaná za stávající atikou,“ vysvětlil Petr Šindelář z oddělení investic VLS.
Zelenou střechu bude tvořit soustava střešních kazet, které budou osázeny min 7. druhy rozchodníku na každé kazetě. Rozchodník je nízkonákladová, nízkoúdržbová skladba vegetace s nenáročnými rostlinami, které jsou pro bezproblémový růst na takovémto stanovišti přírodou přímo uzpůsobeny.
Vegetace má na dejvickém ředitelství VLS v ulici Pod Juliskou pokrýt plochu větší než 600 metrů čtverečních. Takováto rozloha dokáže zadržet ročně až 3 tuny CO2 a k tomu 120 kilogramů prachových částic.
V současné době se připravuje zadávací dokumentace a státní podnik počítá, že zelená střecha na budově ředitelství v Praze bude vybudována s finanční podporou z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020.
 

Výhody zelených střech
• Prodlužují životnost - zelené střechy prodlužují životnost střešního pláště až 3krát. Chrání před mechanickým poškozením, UV zářením a vysokými teplotami.
• Spoří energie - zelené střechy snižují spotřebu energie na vytápění až o 25 % a na klimatizaci až o 75 %.
• Tlumí hluk - zelená střecha účinně pohlcuje městský hluk a rozbíjí jeho šíření lokalitou, zamezuje odrazům.
• Omezují efekt městských tepelných ostrovů - zelené střechy snižují teplotu vzduchu v přehřátých městech. Teplota tradiční střechy může být až o 40 °C vyšší než střechy zelené.
• Zadržují vodu z přívalových dešťů - kanalizace je v létě vytížena o 70-95 % méně.
• Snižují množství CO2 - 1 m2 zelené střechy dokáže pohltit až 5 kg CO2 ročně.
• Čistí ovzduší - 1 m2 zelené střechy zachytí až 0,2 kg prachových částic ze vzduchu ročně

Redakčně upraveno

Zdroj: VLS s.p.

Zdroj foro: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .