Pražské
Zelenenoviny.cz

Revitalizace Xaverovského rybníku

2.7.2020 | Lesy hl.m.Prahy

Xaverovský I, dříve Biologický rybník je jedním ze dvou rybníků, nalézajících se jižně od Horních Počernic v Praze na Svépravickém potoce. Je podlouhlého trojúhelníkovitého charakteru, orientován východo-západním směrem, s hrází na západ. Od východu je napájen Svépravickým potokem, který dále pokračuje na západ do Xaverovského rybníka II. Na jižním břehu rybníka je betonová cesta a za ní dálnice D11. Na severní straně je zeleň a za ní asfaltová cesta, po které vede cyklotrasa. Rybník, který vznikl v 19. století, je součástí Přírodního parku Klánovice-Čihadla. Po roční revitalizaci se v květnu opět naplnil vodou. 


Xaverovský rybník I se po roční revitalizaci plní vodou. Zanedbaný rybník odkoupilo hlavní město Praha v roce 2018 a svěřilo jej do péče společnosti Lesy hl.m.Prahy. Rybník byl ve špatném technickém stavu: Kromě silného zabahnění potřeboval opravit hráz a výpustné zařízení. Revitalizovaný rybník pomůže zadržet více vody v krajině a poskytne domov mnoha druhům živočichů, vázaných na vodní prostředí.

Chátrající rybník bylo nejprve nutné odbahnit. To si vzala na starost externí firma, která z vodní nádrže odvezla přibližně 2 500 m3 sedimentu. Vytěžené bahno bylo použito k navýšení protihlukového valu u dálnice D11, která vede kolem rybníka. Po odbahnění čekaly opravy technických zařízení rybníka. Opraveny byly bezpečnostní přeliv, výpustné zařízení a vyrovnány propady hráze. Návodní zařízení rybníka získalo nové kamenné opevnění. A pro zvýšení biodiverzity byly na dno rybníka u jeho nátoku umístěny staré pařezy, které se stanou útočištěm mnoha vodních živočichů.

Nyní se rybník začíná plnit vodou ze Svépravického potoka. O tom, kdy bude Xaverovský rybník I zcela napuštěn, rozhodnou dešťové srážky v následujících dnech. Svépravický potok protéká Xaverovským rybníkem I i Xaverovským rybníkem II. Oba se nacházejí na území Horních Počernic. Revitalizace Xaverovského rybníka II a úseku Svépravického potoka mezi oběma rybníky, jejíž součástí byly i výsadby stromů a vybudování nových cest pro pěší, byla dokončena již v roce 2019. Napuštěním opraveného Xaverovského rybníka I se tak završí celková obnova této cenné přírodní lokality.

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .