Pražské
Zelenenoviny.cz

Pražské lesy vysazují původní dřeviny

13.11.2018 | Lesy hl.m.Prahy

Aby mohly na zelených plochách hlavního města růst zase původní stromy, keře a rostliny, je třeba nejdříve vymýtit rozsáhlé akátové plochy. Trnovník akát totiž vylučuje do půdy látky, které dokáží zahubit veškeré okolní rostliny. Tím se pak nekontrolovatelně šíří. Proto pravidelně na podzim začínají lesníci s odstraňováním akátových porostů a výsadnou nových dřevin.


Trnovník akát je stromem pocházejícím ze Severní Ameriky. Tato odolná a nenáročná dřevina byla v Praze úmyslně vysazována v polovině minulého století, a to hlavně ve svazích, aby tam pomáhala v boji proti půdní erozi. Později se však zjistilo, že tento strom díky látkám, které vylučuje do půdy, dokáže zahubit téměř všechny okolní rostliny a úspěšně se tak šíří na úkor původních druhů. Kvůli jeho silnému zmlazení je navíc těžké jej z lokality spolehlivě odstranit.

V posledních letech proto přistupujeme k likvidaci akátových ploch a k jejich opětovnému osazování dřevinami pro danou lokalitu typickými. Na různých místech po celé Praze si tak můžete povšimnout vysokých pařezů zbylých po lesnických zásazích. Tento způsob ořezu nejlépe potlačuje přirozenou výmladnost akátů a nedovoluje jim nadále se šířit. Lesníci zároveň v tomto období osazují akátové plochy uvolněné v minulém roce novými stromy. Stejně budou postupovat i v roce následujícím.

Uvolňováním akátových ploch dávají lesníci záměrně šanci původním složkám pražské přírody pro návrat na svá stanoviště, která zabíral úporný akát. Nejedná se přitom pouze o dřeviny, ale i ostatní rostliny a živočichy, kterým akátové porosty nenabízejí příznivé podmínky k životu.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .