Pražské
Zelenenoviny.cz

Lesní školka v Praze

5.10.2020 | MČ Praha 7

Lesní školky, které mají svou zažitou tradici ve Skandinávii či Německu, se u nás začaly objevovat zhruba před 10 lety. Jejich zřízení je 5x až 10xlevnější než u standardní školky. Většina z nich je však dodnes soukromých, mnohdy pak fungují spíše jako dětské kluby, tedy zde děti například nemohou absolvovat povinnou předškolní docházku. Radní Prahy 7 se rozhodli to změnit, prošlapat cestu ostatním a vybudovat první státní lesní školku v Praze. Děti zde tráví většinu času v přírodě, ale zároveň se plnohodnotně připravují na školu stejně jako v běžné státní školce


Myšlenka, že by Praha 7 mohla mít svou lesní mateřskou školu, se zrodila již v roce 2016. Městská část dlouho hledala vhodné umístění, nakonec se podařilo domluvit se Správou železnic, která vlastní pozemek kousek od Stromovky v sousedství FZŠ Umělecká. Dále bylo třeba vyřešit zázemí školky, zajistit personál a vypořádat se s legislativními a hygienickými požadavky. Jednotlivé kroky městská část konzultovala s Českou školní inspekcí a Asociací lesních mateřských škol, která Praze 7 pomohla svými zkušenostmi s provozem i legislativou.

„Pozemek jsme kompletně vyčistili a prošel rozsáhlými zahradními úpravami. Umístili jsme na něm pergolu a pořídili jsme dvě maringotky, protože zázemí lesní školky nemůže být trvalou stavbou. Maringotky samozřejmě musely projít velkou renovací, aby se tu děti mohly najíst, odpočinout si nebo se schovat před bouřkou. Hygiena nám povolila přijmout 20 dětí, což je na lesní školku velmi slušný počet,“ řekla radní Prahy 7 pro školství a vzdělávání Hana Šišková.

Věková skladba dětí v lesní školce je od 3 do 5 let. Školka má čtyři zaměstnance. Většinu času s dětmi tráví ve Stromovce nebo jinde v přírodě, do zázemí chodí zpravidla jen na oběd a odpolední odpočinek.

„Pokud to jen trochu jde, jsme s dětmi venku. Věnujeme se objevování a zkoumání přírody a s přírodou propojujeme také hry, tvoření i učení. Děti fungují ve věkově smíšené skupině, kde respektujeme a rozvíjíme individuální možnosti a potřeby každého z nich, od nejmenších, až po ty starší, kteří se u nás připravují na školu,“ popsala vedoucí lesní školky Pavla Šandová. 

Redakčně upraveno

Zdroj: MČ Praha 7

Zdorj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .