Pražské
Zelenenoviny.cz

Krmení vodního ptactva má svá pravidla

12.10.2019 | Lesy hl.m.Prahy

Lesy hl.m.Prahy ve své záchranné stanici zvířat ročně ošetří stovky ptáků, které poškodil člověk v naivní snaze přilepšit jim dodáním krmiva. Někteří ptáci toto lidské "přilepšení" nepřežijí a hynou. Proto Lesy hl.m.Prahy vydávají upozornění na to, jak správně ptáky krmit.


Slunečné jarní dny přímo vybízejí k vycházkám a pobytu u vodních ploch v pražských parcích, kolem potoků i na náplavkách Vltavy. Na vodní hladině se pohupují kachny a labutě se svými mláďaty a leckdo nedokáže odolat nutkání nabídnout jim něco k snědku. Víte ovšem, jak správně krmit vodní ptactvo tak, abyste jim svým zamýšleným dobrým skutkem neublížili? Rohlíky, chleba či zbytky z kuchyně nechte doma. Jejich podáváním můžete mláďatům kachen a labutí způsobit trvalé zdravotní následky.

Ve větším množství je pečivo pro vodní ptáky, jako jsou labutě, kachny a další, velmi škodlivé. Ptáci ho přijímají s oblibou a preferují ho jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou. Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny. Je-li ptačí mládě ve vývinu zásobeno pouze pečivem, může to vést až k vývojovým poruchám a deformacím peří a kostí známým pod pojmem andělská křídla (agnel´s wings). Ty mohou způsobit i trvalé poškození a ptáka zbavit schopnosti létat. Na lidskou neznalost v loňském roce doplatilo například mládě labutě ze Stromovky, které kvůli nevhodné stravě od návštěvníků přišlo o křídlo.

Návštěvníci pražské přírody si často neuvědomují, že i když každý z nich donese třeba jen jeden rohlík, v žaludcích vodních ptáků nakonec skončí tisíce takových rohlíků.

A čím krmit, abyste vodnímu ptactvu neublížili? Pro labutě, kachny a další vodní ptáky volte vždy jen základní potraviny. Vhodné jsou:

 • kukuřice
 • pšenice, žito, oves a další obilniny
 • nakrájený hlávkový nebo jiný salát
 • zeleninové odřezky nebo slupky
 • mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit)
 • ptačí zob
 • případně granule pro vrubozobé ptáky (k zakoupení v obchodech s chovatelskými potřebami)

Labutí pár ve Stromovce v letošním roce opět vyvedl na svět mláďata. Doufáme, že zdravá a výživná potrava od návštěvníků převáží nad rohlíky a jinými nevhodnými zbytky a že žádné z letošních labutích mláďat neskončí jako jeho o rok starší sourozenec

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .