Pražské
Zelenenoviny.cz

Beethovenův platan v Praze byl ošetřen

7.1.2019 | Lesy hl.m.Prahy

Beethovenův platan stojí v zahradě Velkopřerovského paláce v Praze 1. Je starý více než 270 let, jeho koruna má průměr 38 metrů, vysoký je 33 metrů a obvod kmene má 7 metrů. Strom je nejmohutnějším a nejstarším stromem svého druhu nejen v Praze, ale i v rámci celé republiky se řadí na přední příčky. Vypráví se, že pod ním sedával hudební skladatel Ludwig van Beethoven. 


Nejstarší a nejmohutnější platan na území hlavního města Prahy, který roste v zahradě Velkopřerovského paláce u Lennonovy zdi, se v listopadu dočkal odborného ošetření. Arboristé pomocí stromolezecké techniky a vysokozdvižných plošin ořezali některé z větví stromu tak, aby snížili těžiště koruny a strom díky tomu získal větší stabilitu. Dřevina stará takřka tři století je místy napadena dřevokaznou houbou a ve spodní části jejího kmene je uzavřená dutina, která spolu s hnilobou může narušit stabilitu stromu. Proto Lesy hl.m.Prahy pravidelně monitorují stav stromu pomocí stromového tomografu. Poslední takové měření podnikli v loňském roce.

Beethovenův platan, jak se památnému stromu přezdívá, je jedním z 202 památných stromů v hlavním městě, o něž se stará naše organizace. Jeho stáří je odhadováno na 270 až 290 let a traduje se, že pod jeho rozložitou korunou o průměru 38 metrů odpočíval sám Ludwig van Beethoven, když v roce 1796 pobýval v Praze. Díky svojí výšce 33 metrů a obvodu kmene 712 cm je označován za nejmohutnější památný strom Prahy.

Platany javorolisté dobře zvládají městské znečištění, a proto se často vysazují v parcích a stromořadích. Na první pohled zaujmou dekorativní odlupující se kůrou, velkými listy a kulovitými plody.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .