Pražské
Zelenenoviny.cz

Údržba travnatých ploch v době sucha

23.5.2019 | Praha

Trávník sekaný na krátko rychle sesychá, dochází k rychlejšímu stoku vody z terénu a tudíž i úbytku vody v krajině. Nadměrným sekáním dochází ke snížení druhové diverzity rostlin, jelikož vyšší sedmikrásky, pampelišky, zvonky, kopretiny... nemají šanci vyrůst do své krásy. V nízké trávě pak nemůže žít hmyz a drobní živočichové. To všechno ví i radní z pražského magistrátu a proto vydali metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v době sucha.


V současné době, kdy je Praha postižena jedním z nejvyšších deficitů srážek v rámci celé České republiky, není bohužel výjimkou neodborná údržba travnatých ploch všech kategorií. Protože neodbornou péčí a nevhodným zásahem může dojít i k zásadnímu poškození těchto ploch, zpracoval Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období dlouhotrvajícího sucha a horka.

Toto doporučení je využitelné pro všechny vlastníky a správce zeleně v hlavním městě a jednotlivých městských částech, a to zejména pro trávníky bez umělé závlahy. Doporučení obsahuje jak rady, postupy i praktické příklady pro parkové a pobytové trávníky, tak i základní doporučení pro údržbu lučních a květnatých porostů. Dodržením těchto jednoduchých pravidel se vyhneme nevratnému poškození travnatých ploch v městě, říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Tato metodika je základem pro udržení kvality trávníků i v době, která jim nesvědčí. Podobné klimatické extrémy nelze s ohledem na dlouhodobé předpovědi počasí vyloučit, a je tedy nutné reagovat a upravit dosavadní zvyky a pracovní postupy tak, aby nedocházelo k poškozování trávníků a travnatých ploch.

 

Redakčně upraveno

Zdroj. Praha.eu

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .