Pražské
Zelenenoviny.cz

Sběr listí nakaženého klíněnkou v Praze 7

21.10.2019 | Praha 7

V posledních několika letech se na našem území začal šířit malý motýlek, který napadá především jírovec maďal. Výskyt většího množství larviček způsobuje předčasný opad listů kaštanů a způsobuje tím především estetické škody, protože pohled na jírovec opadaný uprostřed léta je poněkud smutný. Jírovec je však dřevina, která pochází ze středomořské oblasti a proto je uzpůsobena k tomu aby využila k tvorbě zásobních látek především vlhkost z počátku jara a léta. Klíněnka jej tedy nezničí, přesto jde o estetický problém, trápící majitele zahrad. 


Máte ve svém vnitrobloku či předzahrádce kaštan napadený klíněnkou jírovcovou? Praha 7 připravila pytle na sběr listí, které si mohou zájemci vyzvednout na informačních centrech městské části. Ve spolupráci s Pražskými službami je zajištěn také odvoz a likvidace listí. To vše zcela zdarma.

Klíněnka jírovcová je asi čtyři milimetry velký motýlek, jehož housenky žijí na kaštanech a zanechávají za sebou závěje nahnědlého listí. Jediná obrana je spadané listí shrabat a odvézt do spalovny, jinak klíněnka přezimuje a příští rok se vrátí v ještě větší míře. Chceme lidem v boji s tímto nepříjemným škůdcem pomoci. Mohou si v infocentrech zdarma vyzvednout speciálně označené pytle a zajistili jsme také jejich odvoz, uvedl radní Prahy 7 Jiří Knitl.

Pytle si zájemci mohou vyzvednout v informačních centrech městské části – Milady Horákové 2 a Dělnická 44. Po naplnění napadeným listím je pak mohou nechat u nádob na komunální odpad, jejich odvoz zajistí spol. Pražské služby. Občané, kteří mají zaplacené vyvážení popelnic z domu či vnitrobloku, mohou pytle nechávat vedle nádob v domě a nemusí s nimi až na chodník.

V případě jakýchkoli problémů s vývozem se lze obracet na spol. Pražské služby na tel.: 605 209 313, případně na callcentru společnosti, tel.: 284 091 888.   

Upozorňujeme zájemce, že si na infocentrech mohou vyzvednout pouze omezený počet pytlů na jednu osobu, abychom mohli pomoci všem, kteří je potřebují.

Redakčně upraveno

Zdroj: Praha 7

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .