Pražské
Zelenenoviny.cz

Revitalizovaný rybník Ohrada

22.9.2020 | Lesy hl.m.Prahy

Rybník Ohrada, který se nachází v blízkosti Základní školy Kunratice, se dočkal rozsáhlé revitalizace. Rybník nevelké velikosti byl původně vybudován, aby zachycoval dešťovou vodu z lokality Tří svatých, odkud sem tekl potůček. Po novodobé přestavbě Vídeňské ulice sloužil pro zachycování vody od Vídeňské až po kunratický zámek. V průběhu výstavby splaškové kanalizace v 90. letech 20. století došlo k porušení dna rybníčku, který tak přišel o svoji funkci.


Rybníček Ohrada byl původně vybudován k tomu, aby zachycoval dešťovou vodu z okolí. Při výstavbě splaškové kanalizace v 90. letech minulého století bylo ale porušeno jeho dno a rybník tak svoji funkci přestal plnit. V roce 2000 poskytl Státní fond životního prostředí ČR kunratické radnici grant, díky němuž mohla být na dno rybníka položena vodotěsná fólie. Po takřka dvaceti letech však již toto fóliové těsnění dávno nefungovalo tak, jak by mělo, a stav vody v rybníce během roku velmi kolísal. Voda navíc prosakovala také kolem spodní výpusti, která byla podobně jako odpadní potrubí v havarijním stavu.

Nejprve bylo třeba nádrž odbahnit a zbourat původní návodní zeď včetně bezpečnostního přelivu. Poté byla postavena nová betonová hráz s bezpečnostním přelivem a obložena žulovým kamenem. Také byla zbudována novou spodní výpust rybníka, která je zabudována do hráze, a opatřena novým uzávěrem. Původně byly břehy rybníka opevněny kačírkem, ten se ale postupně sesunul na dno nádrže. Břehy tedy byly urovnány tak, aby měly jednotný sklon, a svahy byly zpevněny kamennou dlažbou. Dno nádrže bylo následně vysypáno štěrkovými valouny.

Z nádrže bylo při revitalizaci odvezeno 350 m3 sedimentu, nyní je rybník vyčištěný a opět plný vody. Podobně jako další vodní plochy v okolí tak přispívá ke zlepšení zdejšího mikroklimatu.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .