Pražské
Zelenenoviny.cz

Praha ve 21. století: některé části stále bez ekologické kanalizace

19.3.2018 | Ondřej Hudec

V městských částech Prahy zejména na okraji metropole se musí stále některé domácnosti obejít bez zavedené kanalizace. Ledy se v této oblasti začaly lámat až loni, ale zdaleka ne všude…


Kde ještě kanalizace chybí?

Zatímco v Suchdole už se stavba kanalizace rozběhla, na jiných místech metropole se obyvatelé zatím nedočkají. V současné době zde probíhá její výstavba pro 76 domů. Stavba je rozdělena na etapy, přičemž některé z nich by měly být hotovy ještě letos. Stavbu zde z půlky hradí městská část a z půlky magistrát. V části Starého Suchdola by se se stavbou mělo začít příští rok. Na kanalizaci tu stále čeká 35 nemovitostí.

Bez kanalizace zatím zůstává i Točná na Praze 12. Příprava sice probíhá, ale zatím se do země nekoplo. Stavba je navržena pro 850 obyvatel, což je o 200 více, než je dnes obyvatel Točné. Počítá se tak s rezervou pro budoucí zástavbu v této lokalitě. Měla by trvat dva roky a náklady se vyšplhají až na více než 107 milionů korun. Nejprve je však nutné prodloužit přivaděč do Cholupic.

Podle pražské radní pro infrastrukturu a životní prostředí Jany Plamínkové (Trojkoalice) však na stavbu přivaděče zatím není vydáno územní rozhodnutí. Situaci tam zatím provizorně řeší pomocí lokální čističky s tím, že až bude vybudován převaděč, lidé se přepojí.

Stavby zdržují problémy s majiteli pozemků nebo stavební úřady

Další oblastí, kde kanalizace zatím chybí, jsou Třebonice v Praze 13, které trápí stejný problém jako v případě Točné, a to prodloužení přivaděče. Jeho dostavbu tak provází zdržení. Podobně jako v případě stavby kanalizace v Uhříněvsi je problémem komunikace s majiteli pozemků.

Na kanalizaci pak stále marně čekají obyvatelé Újezdu nad Lesy, Nebušic, Radotína nebo Horních Počernic, kde chybí 73 obyvatelům. V Horních Počernicích by se obyvatelé mohli dočkat už příští rok, kdy by stavba kanalizace měla konečně začít.

Přípravu podobných staveb nezdržují pouze majetkové problémy, ale často také personální stav stavebních úřadů, kde je nedostatek úředníků.

Opravuje se i stávající potrubí

Kromě nové výstavby město také opravuje stávající infrastrukturu. V současné době například probíhá výměna vodovodů a přípojek včetně opravy kanalizace na sídlišti Baba II na Praze 6. Přesto, že vodovody spravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS), tentokrát platí výdaje magistrát. Tato infrastruktura totiž nebyla nikdy předána PVS, která si ji odmítla pro špatný stav převzít. „Oblast Baba patří mezi významné lokality z architektonického hlediska. Jsem ráda, že po rekonstrukci sítí a komunikací bude i veřejný prostor odpovídat významu tohoto místa,“ uvedla k rekonstrukci Plamínková.

Hlavní město schválilo nedávno plán investic na roky 2018- 2022. Podle něj plánuje magistrát investovat do vodohospodářské infrastruktury celkem 17,72 miliard korun. Kromě oprav vodovodů a kanalizací půjde o dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod, rekonstrukci vodárny v Káraném a úpravny vody v Podolí či budování nových vodovodních řadů.

V hlavním městě se o vodohospodářskou infrastrukturu stará městem vlastněná PVS. Distribuci vody pak obstarávají Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které spadají pod francouzskou firmu Veolia. PVS až do roku 2028 pronajímá svou vodovodní síť PVK.

Podmínky smlouvy jsou však dlouhodobě kritizovány jakožto nevýhodné, Praha se v minulosti několikrát pokoušela je změnit nebo smlouvu vypovědět. Současné vedení města přišlo s plánem na odkup sta procent akcií společnosti od Veolie. Město a PVK se zatím dohodly na podpisu smlouvy o budoucí spolupráci při provozu vodohospodářské infrastruktury.

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Filtryvody.cz

    Filtry na vodu

     

    Potřebujete filtr na vodu?

    Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

     

    Filtryvody.cz


    Filtry na pitnou vodu

    Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
    jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

    .