Pražské
Zelenenoviny.cz

Po zimě zpět v přírodě

8.5.2020 | Lesy hl.m.Prahy

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy a jejím posláním je pomáhat zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům s cílem vrátit je po zotavení zpět do pražské přírody. Ročně stanice přijme více než 4 000 živočichů a je tak nejvytíženější ze všech záchranných stanic v České republice. V roce 2017 přijala celkem 4 134 živočichů, v roce 2018 dokonce 4 712 živočichů. Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí Národní sítě záchranných stanic České republiky, která sdružuje záchranné stanice v Česku a garantuje vysokou odbornou úroveň péče o volně žijící živočichy.


V pražské přírodě se prohání o 314 živočichů více než před měsícem. Svůj podíl na tom ovšem nemá reprodukce, jak by mnohé napadlo, ale naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ta totiž celou zimu pečovala o své svěřence, které z různých důvodů nemohla vypustit dříve než na jaře. Nyní však přišla jejich chvíle a uzdravení pacienti 42 různých živočišných druhů zamířili do přírody.

Pacienti, kteří museli ve stanici přečkat zimu, se k nám většinou dostávali koncem podzimu a nebo v průběhu zimních měsíců. Přes zimu u nás pobylo zvlášť hodně ježků, kterých jsme k dnešnímu dni vypustili 66, labutí (59) a netopýrů (42). Na svůj návrat do přírody však ještě 258 pacientů čeká. Většina z nich se k nám dostala koncem zimy nebo na začátku jara. Až se plně zotaví, vypustíme do volné přírody i je.

Rekordmanem letošní zimy v délce pobytu v záchranné stanici se stal čáp, který zmeškal odlet do teplých krajin a musel v naší péči pobýt 6 měsíců. Před vypuštěním jsme čápa vybavili satelitní vysílačkou, a tak můžeme každý den sledovat, jak se mu daří. Naopak nejkratší čas ve stanici strávil poštolčí samec s nohou probodnutou ostrým bodcem určeným k plašení holubů. Navzdory hrozivě vypadajícímu zranění byl dravý pták jinak zcela v pořádku a ihned po ošetření se tak mohl vrátit zpátky za svojí družkou a ve stanici se ani neohřál.

Na návrat si dlouhých 106 dnů počkal také labutí samec, který byl jednou z mnoha obětí rušných silvestrovských oslav. Přemíra hluku jej vyplašila a zmatený pták v noci narazil do trolejového vedení na Mánesově mostě a způsobil si velice vážné zranění kyčle. Naštěstí se nám jej podařilo zachránit a labuťák již zase brázdí hladinu Vltavy.

Do přírody se po zimě vrátila také šestice ježků z našeho projektu Kamarád ježek. Do letošního již pátého ročníku se zapojilo pět mateřských a jedna základní pražská škola. Celkem 210 dětí se od listopadu loňského roku staralo o potřeby svých bodlinatých svěřenců, kteří před začátkem zimy nestihli nabrat dostatečnou váhu, aby mohli bezpečně přezimovat v přírodě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy hl.m.Prahy

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .