Pražské
Zelenenoviny.cz

Osmička komunitně kompostuje

19.3.2018 | kompostuj.cz

kompostováníO komunitní kompostování je v MČ Praha 8 velký zájem.


Do projektu Spolu8bio, který realizuje MČ Praha 8 společně se spolkem Ekodomov, se přihlásilo více než 90 zájemců. V rámci pilotního projektu poskytne MČ Praha 8 prozatím 5 kompostérů do 5 oblastí: Karlína, Libně, Bohnic a Troje, Kobylis a Čimic.
 
O co jde? Komunitní kompostování je spontánní občanská aktivita, díky níž se lidé v dané lokalitě poznají a sejdou, aby společně začali třídit a dále zužitkovávat biomateriál ze svých domácností. Kompostování tak sníží objem směsného komunálního odpadu až o 40 %. Navíc se získá cenný kompost, který může komunita dále využít ke kultivaci předzahrádek nebo pro pěstování balkónových a pokojových rostlin.

Cílem projektu Spolu8bio je vytipovat vhodné lokality a rozmístit v nich během letošního jara pět komunitních uzamykatelných a zateplených kompostérů SIVA DUO, které jsou uzpůsobené pro stání na veřejném prostranství. „Po zveřejnění prvních výzev nás překvapila více než vstřícná odezva obyvatel“, říká radní MČ Praha 8 Hana Matoušová, která zaštiťuje tento projekt.  O sousedské kompostování projevilo zájem více než 90 lidí, úvodního semináře 12. března se zúčastnilo necelých 50 z nich. Seminář uvedla radní Hana Matoušová, která vnímá komunitní kompostování jako nedílnou součást života ve městě. Akci podpořil také místostarosta Petr Vilgus. Kateřina Koubová ze spolku Ekodomov ve svém úvodním vstupu shrnula mnohaleté zkušenosti s kompostováním, představila podstatu a jednotlivé fáze projektu a poskytla komunitě první cenné rady do začátku. Následovala práce ve skupinách, v rámci kterých byly vytipovány lokality vhodné pro umístění kompostéru.

Bilance semináře je víc než radostná: Téměř padesát lidí, kteří se ještě před dvěma hodinami vůbec neznali, dokázalo ve všech lokalitách najít správce nebo správkyni komunitního kompostéru. Počítá se s tím, že prvních pět kompostérů bude nainstalováno během dubna a května a vzhledem k velkému zájmu občanů to vypadá, že jejich počet se bude v dohledné době ještě zvyšovat.

zdroj: http://www.kompostuj.cz/detail-zpravy/osmicka-komunitne-kompostuje/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Filtry na vodu

 

Potřebujete filtr na vodu?

Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

 

Filtryvody.cz


Filtry na pitnou vodu

Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

.