Nový Lítožnický rybník vznikl na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem historického Lítožnického rybníka vypuštěného v 1. polovině 19. století. V rámci výstavby se uskutečnilo odbahnění území a byly odstraněny zbytky zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 m3 sedimentů a materiálu.
Nová hráz rybníka je 376 m dlouhá a vysoká je 5,2 m. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ dodal Ondřej Palička, ředitel Lesů hl. m. Prahy.
Na nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ upřesnil náměstek Hlubuček. Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůní, které v místní krajině zadrží kolem 2 200 m3 vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry.
Celkové náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 milionů korun. Nový rybník je součástí strategie města v péči o vodu v metropoli a její zadržení v pražské krajině. Praha celkově spravuje 308 km vodních toků a 116 vodních nádrží. Mezi nejvýznamnější akce, které byly realizovány v uplynulém roce s cílem zadržet vodu v krajině, patřilo obnovení přirozeného koryta Svépravického potoka v Horních Počernicích s meandry a tůněmi, revitalizace Biologického a Milíčovského rybníka, vybudování tůní na Rokytce, vybudování nového zdroje vody pro vysychající Panský rybník v Jinonicích a celková revitalizace rybníka Šeberák včetně odbahnění.
Redakčně upraveno
zdroj: Praha.eu
Zdroj foto: Pixabay