Pražské
Zelenenoviny.cz

Obnova Vokovického rybníka

28.1.2022 | Pražské lesy s.p.

Vokovický rybník patří mezi pražské historické rybníky a je zakreslen již na mapách z roku 1848. Jednalo se o klasický návesní rybníček, který většinou sloužil jako zásobárna vody při požáru, pro plavení koní, nebo vodní drůbež. V 50. letech minulého století v rámci výstavby vodní nádrže Džbán byl rybníček přestavěn na jakýsi lapač splavenin. Po kompletní revitalizaci má nový vzhled s přírodním charakterem. 


Koncem loňského roku jsme dokončili kompletní revitalizaci Vokovického rybníka. Malý rybník, který se nachází na Litovickém potoce nad vodní nádrží Džbán v Praze 6,  získal přestavbou nejen nové technické objekty, ale i přírodnější charakter s pozvolnými břehy a přechodem pro ryby.

Původně starý návesní rybníček sloužil od 60. let minulého století jako lapač splavenin z povodí potoka a bránil zanášení níže položeného koupaliště Džbán. Jeho technický stav byl již mnoho let žalostný, nábřežní zdi se rozpadaly, nádrž netěsnila a vodohospodářské objekty byly zničené. Na jaře jsme nejprve z nádrže odvezli přes 250 m3 usazených sedimentů a následně odstranili poškozené betonové povrchy. Opravili jsme nábřežní zdi, které zde musely kvůli nedostatku prostoru zůstat, ale větší část břehů jsme zpozvolnili a zpevnili kamennou rovnaninou. Novou nízkou zídkou u pravého břehu jsme nahradili původní obtokové betonové roury. Za normálního stavu vody je zídka schovaná pod hladinou, ale v případě potřeby bezpečně zajistí regulovaný převod vody rybníkem. Vybudovali jsme také nový bezpečnostní přeliv, jehož součástí je i takzvaný rybí přechod, který usnadní rybám migraci povodím. Přírodnější vzhled získalo i původní koryto pod rybníčkem, kde nevzhledný beton nahradila opět kamenná rovnanina

Investorem stavby bylo hlavní město Praha a náklady na přestavbu nádrže činily cca 14,5 milionu Kč.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Pražské lesy s.p.

zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .