Pražské
Zelenenoviny.cz

Nové odpočinkové místo pro Pražany

8.7.2021 | Praha.eu

Městská společnost TRADE CENTRE PRAHA společně se zástupci hlavního města 30.6.2021 představili dokončený projekt zprůchodnění unikátního čapadla, které se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží. Ze zanedbaného, špinavého místa vznikl nový prostor pro trávení volného času obyvatelů Prahy. 


Veřejnosti bude od středy 30. června zpřístupněn klenutý průchod vedoucí na poloostrov Smetanova nábřeží v Praze 1. Ze zanedbaného a nevyužívaného místa nově vznikl prostor pro volnočasové aktivity Pražanů, kde bude mimo jiné opalovací zóna s lehátky nebo možnost občerstvení, včetně sociálního zařízení.

"Pražanům vracíme další kus veřejného prostoru v srdci města, kterému se dříve vyhýbali. Komerční aktivity na poloostrově Smetanova nábřeží nahradíme kulturou, komunitními akcemi a bude zde prostor pro cvičení jógy nebo odpočinek ve stínu stromů. Jsem moc ráda, že otevřením čapadla zpřístupníme prostor také lidem na vozíku nebo rodičům s kočárky, aby si i oni mohli užít říční atmosféru s výhledem na Pražský hrad,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Městská společnost TRADE CENTR PRAHA (TCP) společně se zástupci hl. m. Prahy v pátek představili dokončený projekt zprůchodnění unikátního čapadla, které se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží. Vstup do něj vede z Divadelní ulice. Díky tomu se Pražané i návštěvníci hlavního města nově dostanou pohodlně až k Vltavě.

„Místo, které bylo známo spíše svojí nevábností a zanedbaností, dostane nyní tolik potřebné oživení. Tento prostor jsme znali dříve jako parkoviště, jako místo, kam si spíše někdo šel odskočit vykonat potřebu. Za mě půjde o vítané oživení veřejného prostoru. Je pro nás důležité, aby břehy Vltavy umožnily Pražanům trávit svůj volný čas v kultivované formě,“ vysvětluje radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Na přilehlém poloostrově v samotném centru města navíc vznikl prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, kde budou k dispozici například stolky pro piknik, mobiliář, opalovací zóna s lehátky i nové sociální zařízení. Součástí bude i možnost občerstvení, avšak nebude se zde podávat tvrdý alkohol.

Ve 22:00 hodin se čapadlo Hollar uzavře mříží a bude zde zajištěn dohled security přes celou noc. TCP zároveň vybralo provozovatele, společnost Starworks entertainment, která se bude o prostor starat.

„Zpřístupnění čapadla Hollar zapadá do celkové proměny Smetanova nábřeží, s níž jsme začali už v minulém roce. Naším dlouhodobým cílem je zklidnění této významné lokality v historickém jádru Prahy a omezení zbytné tranzitní dopravy. Naopak nutností je vytvořit důstojné podmínky pro pěší, cyklisty i cestující v MHD. Dalšími navazujícími kroky proto bude rozšíření chodníků na Smetanově nábřeží, výsadba nového stromořadí nebo například vybudování nových zastávek Karlovy lázně,“ jmenuje náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

S plánem vyčistit a zpřístupnit veřejnosti pozapomenuté a špinavé místo, které zároveň sloužilo jako sklad přilehlé restaurace, přišlo hlavní město v loňském roce. Práce začaly letos v dubnu, kdy byly odstraněny graffiti na zdech klenutého průchodu i další nepořádek nebo dokonce výkaly. Náklady na obnovu místa se vešly do 200 tisíc korun.

„Společnost TCP tímto představuje veřejný a komunitní prostor čapadlo Hollar s přilehlým poloostrovem Smetanova nábřeží, který se nám v rekordním čase podařilo vyčistit a uvést do provozu schopného stavu tak, aby sloužil všem občanům a návštěvníkům. Podařilo se nám na základě výběrového řízení vybrat provozovatele, kterým se stala společnost Starworks entertainment zastoupená Michalem Řepkou aka Mikem Trafikem z legendárního labelu BiggBoss. Chtěli bychom poděkovat i ostatním uchazečům s tím, že určitě nevylučujeme možnou rámcovou spolupráci v budoucnu i s nimi,“ uvádí kurátor pražských náplavek ze společnosti TRADE CENTRE PRAHA Petr Hozman.

„Zprůchodnění čapadla Hollar vnímám jako první etapu revitalizace náplavky a věřím, že už brzy na ni naváže pěší lávka a částečná revitalizace čapadla v Anenském trojúhelníku. Praha 1 v uplynulých měsících spolu s Fakultou sociálních věd UK, místními občany a Magistrátem hl. m. Prahy značně zkultivovala zdejší proluku mezi Smetanovým nábřežím a Divadelní ulicí, jejíž stav místní občany velmi trápil. Apelujeme proto na vedení hlavního města, aby projekt čapadla Hollar a zejména pak navazující aktivity nevedly k nárůstu hluku v místě a ke snížení kvality bydlení," upozorňuje starosta Prahy 1 Petr Hejma.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Praha.eu

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .