Ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin vypustila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy u rybníků v centrální části Stromovky padesát netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie. Součástí akce, určené také veřejnosti, bylo krátké seznámení s životem netopýrů, problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.
Netopýři si za své zimoviště vybrali větrací šachtu domu na Rašínově nábřeží v Praze 2. Při rekonstrukci jednoho bytu zimující netopýry objevili majitelé, kteří zavolali na pomoc záchrannou stanici. Větší část ze 74 netopýrů mohla po převozu do stanice rovnou pokračovat v zimním spánku, dvacítce chráněných živočichů zaměstnanci stanice ošetřili drobná zranění a poskytli intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice. Jarní teploty a přibývající množství hmyzu umožnují začít s návratem živočichů zpět do volné přírody.
Stromovka nebyla pro vypuštění vybrána náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že je to pro tyto létající savce vhodná lokalita. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu – v minulosti Záchranná stanice na vybraná místa ve Stromovce nainstalovala i pět speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Loni přibylo ještě šest netopýřích budek na nedaleký Císařský ostrov.
Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné živočichy a jsou stále častějšími pacienty Záchranné stanice, kterou provozuje příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy. V roce 2017 jich přijali 220, v roce 2018 péči potřebovalo 390 jedinců. V letošním roce je to prozatím 186 netopýrů sedmi různých druhů.
Redakčně upraveno
Zdroj: Praha 7
Zdroj foto: Pixabay