Pražské
Zelenenoviny.cz

Krotitelé nepoctivých směnáren v Česku slaví první úspěchy v Praze

24.11.2017 | Zeleni.cz

směnárnaPo 4 dnech nenásilné informační blokády možná nejhorší směnárny v Praze potažmo v Česku, která z důvěřivých turistů dlouhé roky lákala eura, za která jim dávala pouhých 15 Kč, slaví organizátoři kampaně Centrum bez šmejdů (www.centrumbezsmejdu.cz) první úspěchy. Hlavním cílem kampaně v tuto chvíli zůstává vyvinout tlak na poslance České republiky k urychlené novelizaci zákona o směnárenské činnosti směrem k posílení pravomocí zákazníků směnáren a regulaci kurzů.


„Prvním dílčím výsledkem kampaně Zelených pod názvem Centrum bez šmejdů je kompletně upravený kurzovní lístek doposavad nejhorší směnárny v Praze. Za 1 euro nyní dostanete namísto pouhých 15 Kč korun 24, podobné úpravy se dočkaly i kurzy ostatních měn,” komentuje koordinátor kampaně Vít Masare, člen strany Zelených a občan Starého Města.

Informační blokáda Zelených začala minulou sobotu před směnárnou na rohu Železné ulice a Staroměstského náměstí. Každý den od 10 hodin do soumraku odhadem ochránila odhadem 75 % turistů, kteří by se jinak nechali obrat o velkou část směňované částky. Každý den blokády stál nepoctivou směnárnu odhadem minimálně 90 000 Kč. Zároveň probíhala na stánku Zelených podpisová akce petice s výzvou poslancům k odpovídající úpravě směnárenského zákona směrem k vyšší ochraně zákazníků. (Petici naleznete na webu www.centrumbezsmejdu.cz).

“Dosáhli jsme dílčího a lokálního zlepšení dlouhodobě ostudné situace, kterou ANO na Ministerstvu financí, které je zodpovědné za nastavení pravidel ve směnárenství, dlouhodobě není schopno vyřešit”, dodal Vít Masare.

„Vedle aktivit přímo u směnárny v ulicích pracujeme na kultivaci směnárenského prostředí i z pozice magistrátu. Na náš podnět byla nedávno vypovězena nájemní smlouva šmejdské směnárně  na Hlavním nádraží. Současně jsme v rámci magistrátu iniciovali komunikační kampaň směrem k hotelů, které budou informovat o rizicích v Praze”, uvedl Ondřej Mirovský, spolupředseda pražských Zelených.

Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy uvedla: “Nekalé postupy směnáren dělají Praze ostudu. Díky iniciativám, jako je Centrum bez šmejdů, se daří na tyto nešvary poukazovat a vyvolávat veřejnou diskusi. Nutná ale bude nakonec především systémová ochrana spotřebitele ve formě novely zákona o směnárnách.”

zdroj: zeleni.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Filtry na vodu

 

Potřebujete filtr na vodu?

Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

 

Filtryvody.cz


Filtry na pitnou vodu

Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

.