Pražské
Zelenenoviny.cz

Kompostéry zdarma

18.10.2021 | MČ Praha 10

Kompostér je konstrukce vyrobená z recyklovaného plastu, ve které zraje kompost rychle a esteticky. Kompostováním získáte kvalitní hnojivo, navíc využijete zbytky z kuchyně nebo ze zahrady. MČ Praha 10 podporuje své občany ke kompostování mimo jiné zapůjčením kompostéru zdarma. 


MČ Praha 10 pokračuje ve svém „tažení“ proti odpadům. Již dříve avizovaný dotační projekt pro občany Desítky, na základě kterého si od radnice lze bezplatně zapůjčit zahradní kompostér, je nyní ve fázi možného podání žádostí. Díky kompostérům se nejen snižuje množství odpadů z provozu domácností, ale zároveň lze získat vlastní kvalitní hnojivo třeba pro pěstování zeleniny.

„Zájemci o kompostér si mohou podávat žádosti jak elektronicky, prostřednictvím formuláře na webových stránkách radnice, tak osobně u nás na úřadě (odbor životního prostředí). Žádosti budeme postupně vyřizovat a s vybranými zájemci podepíšeme smlouvu o zápůjčce s následným darováním. Podmínkou je, aby občané kompostéry využívali výhradně na území Desítky,“ upřesňuje místostarostka Jana Komrsková, která má v gesci oblast životního prostředí.  

Městská část má pro své obyvatele připraveno celkem 500 kusů kompostérů o objemu tisíc litrů, přičemž u 350 z nich se jedná o plastové, u zbytku o dřevěné zahradní kompostéry. Zahájení jejich distribuce je předpokládáno ještě v podzimním období tohoto roku, aby je lidé mohli využít například ke kompostování spadaného listí nebo zahradního odpadu. Bližší informace se občané dozvědí na webu radnice (www.verejneprostory.cz) (kde najdou rovněž přihlašovací formulář), případné doplňující dotazy zodpovědí pracovníci odboru životního prostředí na mailu bezodpadu@praha10.cz

„Vhodnou surovinou pro kompostování je běžný biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu ze zahrad, například tráva, listí, uvadlé rostliny, zbytky ovoce a zeleniny nebo nadrcené drobné větvičky. Kompostovat je ovšem možné také biomateriál, vznikající z provozu domácností. Ať už se jedná o slupky, natě ze zeleniny, rozdrcené skořápky, čajové pytlíčky, kávovou sedlinu či podestýlku domácích zvířat,“ vyjmenovává místostarostka Komrsková s tím, že kompostování se řadí mezi tradiční (a nejstarší) způsoby, jak předcházet vzniku přebytečného odpadu.

 

Zdroj: MČ Praha 10

Zdroj foto: Pixabay

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .