Pražské
Zelenenoviny.cz

Čínský pavilon září novotou

21.8.2021 | Praha 5

Čínský pavilón je miniaturní pagoda osmibokého půdorysu postavena roku 1822. Původně byl vyzdoben sochami - socha číňana s deštníkem, který se ve vetru hýbal jako mlýn. V prvním patře stály další čtyři 1,5m vysoké postavy. Pavilon je součástí romantického vybavení parku usedlosti na Cibulce v Košířích, kterou si pro svůj pobyt v pražském exilu vybudoval roku 1817 vypovězený pasovský biskup Leopold Thun-Hohenštejn. Usedlost byla dlouho ve značně neudržovaném stavu, čemuž je od letošního léta konec. 


Dva roky práce a přibližně šest milionů korun si vyžádala náročná renovace památky nejvyššího stupně ochrany. Takzvaný Čínský pavilon zachránila městská část Praha 5 před totální devastací.

„Když jsme ho převzali jako stavební firma, tak byl v dezolátním stavu. Posledních 50 let to byla totální devastace a šlo o památku, která byla těsně před zřícením,“ popisuje stav Čínského pavilonu zástupce stavební společnosti Alma energo Roman Mazák.

„Rekonstrukce byla velmi náročná. Památkáři měli samozřejmě veliké slovo a museli jsme měnit i projektovou dokumentaci. Změn a úprav bylo opravdu hodně, ale myslím, že je naší povinností památky renovovat a chránit pro další generace. Ten výsledek rozhodně stojí za to,“ dodává místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož.

Městská část nyní uvažuje o dalším využití pavilonu. V úvahu připadá umělecká galerie, venkovní kavárna, případně kombinace využití pro kulturní akce a drobné občerstvení v parku. Něco podobného by uvítali i lidé z Národního památkového ústavu. Hlavní motivací je, aby památka byla pod přirozeným dozorem.

„Z naší strany je velká snaha o to, aby ta obnova, která tady proběhla, byla zachována v tom lepším stavu co nejdéle,“ dodává Milena Andrade Dneboská z NPÚ.

Čínský pavilón stojí nedaleko usedlosti Cibulka, kterou také čeká náročná a nákladná rekonstrukce. Usedlost před nedávnem zakoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která zde plánuje vybudovat dětský hospic.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Praha 5

zdroj: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Filtry na vodu

   

  Potřebujete filtr na vodu?

  Filtry, které pasují i fungují, k tomu za dobrou cenu, najdete na filtryvody.cz

   

  Filtryvody.cz


  Filtry na pitnou vodu

  Filtr i pro kojence, vítěz Dtestu
  jediný filtr schválený už od půl roku (ostatní až od roku), česká výroba

  .